Naujas pluoštas
Nauja pluošto masė gaminama iš stiprių, kietų pirminių pluoštų. Žaliava gaunama tiesiai iš miškų, valdomų tvariu požiūriu. Yra du gamybos metodai: mechaninė ir cheminė plaušiena. Mechaninė celiuliozė gaminama malant medieną, kad ji suskaidytų ir atskirtų celiuliozės pluoštus. Dėl to gaunama didelė pluošto gavyba, apie 95 proc. Pluoštai, pagaminti naudojant šį procesą, nėra tokie pat stiprūs kaip cheminės plaušienos.
Cheminė plaušiena gaminama virinant medienos drožles su cheminėmis medžiagomis, kad atskirtų celiuliozės pluoštas. Medžiagos, naudojamos medienos drožlėms virinti, panaudojamos ir pakartotinai naudojamos šiame procese. Cheminės plaušienos pranašumas yra tas, kad jis gamina stipresnį popierių, nes pluoštai yra švaresni ir ilgesni nei mechaninės plaušienos. Cheminis gamybos procesas naudoja mažiau energijos, bet yra brangesnis, nes naudojama tik 50 proc. žaliavos.
Perdirbtas pluoštas
Čia naudojami pluoštai iš perdirbto popieriaus. Popierius ištirpinamas vandenyje ir tiekiamas į malūną. Spausdinimo dažai, užpildai, dangos, metalo kabės, klijai ir per trumpi pluoštai plaunami ir filtruojami. Tikslas - gauti švarius ir ilgus pluoštus naujam popieriui gaminti. Celiuliozės pluoštas gali būti pakartotinai panaudotas 4-7 kartus, kol jis nebebus naudojamas.
Perdirbtoje celiuliozės gamyboje reikia daug vandens, o vandens valymo įrenginiams keliami dideli reikalavimai, siekiant sumažinti poveikį aplinkai. Perdirbta celiuliozė gamina palyginti minkštą popierių, pasižyminčią geromis sugerties savybėmis. Tačiau jos stiprumas yra mažesnis ir sukuria daugiau dulkių nei popierius, pagamintas iš naujo pluošto. Yra du būdai, kaip perdirbti pluoštą - iš balto perdirbto popieriaus, pvz., spausdinimo popieriaus, ir laikraščių.
Blogo kategorijos